Skip to main content

Golden TidePeabody Golden Tide Boys Basketball

Region 7A, District 14

Teams: Peabody, Halls, Humboldt, JCM, Lake County, Middleton

Head Coach: Wes Miller

Asst. Coach: Michael Hart


 

2021-22 Boys Basketball Schedule

Notes: 

  1. All game times are scheduled for 6:00 PM unless otherwise noted.
  2. An asterisk (*) ‚Äč= District Game
  3. Any other pertinent information will populate in the calendar on the left-hand side of the page
Peabody Jamboree
Date Opponent Result Overall Record District Record
Saturday, November 13 TBD L 0-1 0-0
Hall of Fame Games
Date Opponent Result Overall Record District Record
Tuesday, November 16 Home vs. Union City L 0-2 0-0
Thursday, November 18 Home vs. Westview L 0-3 0-0
Regular Season
Date Opponent Result Overall Record District Record
Tuesday, November 23 Home vs. Bradford L 0-4 0-0
Tuesday, November 30 at S. Gibson W 1-4 0-0
Saturday, December 4 Home vs. Greenfield (2:00) W 2-4 0-0
Tuesday, December 7 Home vs. S. Fulton W 3-4 0-0
Thursday, December 9 Home vs. S. Gibson W 4-4 0-0
Friday, December 10 at W. Carroll PP    
Tuesday, December 14 at Bradford W 5-4 0-0
Friday, December 17 at Greenfield W 6-4 0-0
Saturday, December 18 vs. Bolivar (4:00, at Lexington) W 7-4 0-0
Monday, December 20 Home vs. Milan W 8-4 0-0
Westview Christmas Tournament
Date Opponent Result Overall Record District Record
Monday, December 27 Dyersburg L 8-5 0-0
Tuesday, December 28 West Carroll W 9-5 0-0
Wednesday, December 29 Humboldt L 9-6 0-0
Regular Season
Date Opponent Result Overall Record District Record
Saturday, January 8 at Milan (2:00) L 9-7 0-0
Tuesday, January 11 Home vs. Lake Co.* W 10-7 1-0
Friday, January 14 at Halls*     PPD- Covid problem at Halls
Saturday, January 15 at West Carroll W 11-7 1-0
Tuesday, January 18 at Humboldt* W 12-7 2-0
Friday, January 21 at Middleton* L 12-8 2-1
Tuesday, January 25 Home vs. JCM* W 13-8 3-1
Friday, January 28 at Lake Co.* W 14-8 4-1
Saturday, January 29 Home vs. W. Carroll (2:00) W 15-8  
Tuesday, February 1 Home vs. Halls* W 16-8 5-1
Wednesday, February 2 at Halls* W 17-8 6-1
Friday, February 4 Home vs. Humboldt* W 18-8 7-1
Tuesday, February 8 Home vs. Middleton* W 19-8 8-1
Friday, February 11 at JCM* L 19-9 8-2
District 14A Tournament
Friday, February 18 Semi’s- Peabody vs. JCM W 20-9  
Monday, February 21 Championship- Peabody vs. Middleton L 20-10  
Region 7 Tournament
Friday, February 25 Quarterfinals- Greenfield W 21-10  
Monday, February 28 Semifinals- Bradford W 22-10  
Thursday, March 3 Championship- Middleton L 22-11  
Sub State
Monday, March 7 Memphis Aca. of Science & Engineering W 23-11  
TSSAA State Tournament
Thursday, March 17 Quarterfinals- McKenzie Rebels W 24-11  
Friday, March 18 Final 4- Clay County Bulldogs W 25-11  
Saturday, March 19 Championship Game- East Robertson Indians L 25-12  

21-22 Roster

0-Demarkus Kee
0-Demarkus Kee Senior
4- Derek Kee
4- Derek Kee Junior
5- Zay Skinner
5- Zay Skinner Freshman
11- Sid Hammonds
11- Sid Hammonds Junior
20- Shon Williams
20- Shon Williams Senior
21- Isaac DeHaan
21- Isaac DeHaan Junior
22-Cordell McFields
22-Cordell McFields Sophomore
23- Camari Bonds
23- Camari Bonds Sophomore
40- Ace Meadows
40- Ace Meadows Sophomore
Mgr.- Dallas Hall
Mgr.- Dallas Hall Senior
Head Coach Wes Miller
Head Coach Wes Miller
Asst. Coach Michael Hart
Asst. Coach Michael Hart