Skip to main content
DistrictCampus
CAMPUS

VolleyBall

Golden Tide2019 Peabody Golden Tide Volleyball: Overall Record 10-10     District Record 6-4

Region 7A, District 13- 2nd Place

Teams: Peabody, Gibson Co., Halls, Humboldt, Lake County, Union City

Head Coach: Tracy Simmons

Asst. Coach: Jessie Martin

 


2019 Awards Banquet

2019 Team Picture

Team volleyball picture 2019

Front row, left to right: Lillie Joyce, Lauren Tilley, Caliah Anderson, Brodie McDaniel, Savannah Allen

Back row, left to right: Assistant Coach Jessie Martin, Sadie Comer, Phebe Manner, Anna Nowell, Claire Criswell, Cali Whitwell, Mia Easley, Lilli Bradley, Head Coach Tracy Simmons

2019 Award Winners

VB award winners 2019

Front row left to right: Cali Whitwell - highest % hits in; Anna Nowell - most assists; Caliah Anderson - most digs, most aces, All District.

Back row left to right: Mia Easley - most blocks, most kills, All District; Claire Criswell - highest % serves in.

2019 District 13A All-Academic Team

VB All-Academic Team 2019

All Academic Team (Seniors with a 3.25 GPA or above); Lauren Tilley and Caliah Anderson.

2019 District 13A All-Tournament Team

District 14A All-Tournament Team 2019

 

District 13 All Tournament Team: Brodie McDaniel, Caliah Anderson, Lilli Bradley


2019 Roster

Savannah Allen

4- Savannah Allen

Freshman

Volleyball

12- Caliah Anderson

Senior

Lilli Bradley

25- Lilli Bradley

Freshman

Sadie Comer

21- Sadie Comer

Junior

Claire Criswell

13- Claire Criswell

Junior

Mia Easley

14- Mia Easley

Junior

Lillie Joyce

23- Lillie Joyce

Freshman

Phebe Manner

18- Phebe Manner

Sophomore

Brodie McDaniel

10- Brodie McDaniel

Freshman

Anna Nowell

24- Anna Nowell

Junior

Volleyball

7- Lauren Tilley

Senior

Cali Whitwell

3- Cali Whitwell

Junior

Coach

Tracy Simmons

Head Coach

Volleyball Volleyball

Coach

Jessie Martin

Asst. Coach


2019 Schedule and Results

V = Varsity     JV = Junior Varsity     * = District Game

Date Opponent Place Time V Result V Record JV Result JV Record
August 2 Play Day UTM 4:00 - - - -
August 5 Play Day Union 6:00 - - - -
August 19 TCA Away 5:00 L 0-1 L 0-1
August 26* Lake Co. Home 5:00 W2 2-1 - 0-1
August 27* Union City Away 5:00 W 3-1 W 1-1
August 31 Tri-Match Home 12:00        
  Westview     L 3-2 L 1-2
  Sacred Heart     - 3-2 L 1-3
September 3* Halls Away 6:00 L 3-3 - 1-3
September 5 Madison Home 5:00 L 3-4 W 2-3
September 9* Humboldt Home 6:00 W 4-4 - 2-3
September 10* Union City Home 5:00 W 5-4 - 2-3
September 17* Halls Home 5:00 L 5-5 L 2-4
September 19* Gibson Co. Away 5:00 W 6-5 W 3-4
September 21 JV Tourney Dyer Co. All Day - 6-5 - 3-4
September 23* Humboldt Away 6:00 W 7-5 - -
September 24 Milan Away 5:00 L 7-6 L 3-5
September 30* Gibson Co. Home 5:00 L 7-7 W 4-5
October 1 W TN Warriors Home 5:00 W 8-7 W 5-5
October 3 Obion Co. Away 5:00 L 8-8 W 6-5
October 7-10 District Touney     W2-L1 10-9 - 6-5
October 14-15 Region Tourney     L 10-10 - 6-5

 

Athletics Calendar

This Week's Events